Fundacja Transgresja od kilku lat we współpracy z Fundacją Leśne Projekty organizuje kąpiele leśne skierowane do osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.
Kąpiel leśna, czyli shinrin-youku wywodzi się z Japonii. Jest to proces całkowitego zanurzania się w atmosferę lasu, przy jednoczesnym chłonięciu go wszystkimi zmysłami (wzrokiem, słuchem, smakiem, węchem i dotykiem). Celem tych świadomych leśnych „wypraw” jest to, aby las poczuć wszystkimi dostępnymi zmysłami. Mogą z tego korzystać również osoby o ograniczonej sprawności zmysłów, przy odpowiednim dostosowaniu takich zajęć pod kątem potrzeb danej grupy odbiorców.
Ten rodzaj aktywności, który ostatnio staje się coraz bardziej popularny w Polsce ma niezwykle korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie, a także może być uzupełnieniem różnych metod tradycyjnych terapii.
Ta unikalna i terapeutyczna praktyka może przynieść wiele korzyści osobom z niepełnosprawnością. Łącząc naturalne otoczenie z indywidualnymi potrzebami, kąpiele leśne stwarzają możliwość głębokiego zanurzenia się w przyrodzie i czerpania z niej siły do poprawy zdrowia i samopoczucia.
Dla osób z niepełnosprawnością kąpiele leśne mogą stanowić nie tylko ucieczkę od codziennego stresu, ale także inspirację do pełnego życia zintegrowanego z naturą.
Zdrowotnych korzyści z korzystania tego typu aktywności jest wiele. Wymienimy tylko niektóre:
· znacząca redukcja stresu (niższy poziom kortyzolu i adrenaliny, spadek tętna i ciśnienia),
· poprawa nastroju i ogólnego samopoczucia,
· wsparcie w leczeniu depresji, chorób skóry,
· obniżenie tętna i ciśnienia krwi – wzmacniają układ krążenia i poprawiają przemianę materii, a co najważniejsze stymulują układ odpornościowy do walki z infekcjami,
· obniżenie poziomu cukru we krwi,
· regeneracja układu nerwowego,
· lepsza jakość snu,
· lepsza pamięć i koncentracja,
· wzrost poziomu serotoniny,
· wzrost energii,
· obniżenie poziomu niepokoju czy gniewu.
· …
Aktywności te prowadzone są pod czujnym okiem certyfikowanego przewodnika Kąpieli Leśnych i co ważne – nie jest to, jak się niektórym wydaje, zwykły spacer po lesie!
Serdecznie zapraszamy na kolejne tego typu wydarzenia, które ogłaszamy na naszym profilu: Facebook Fundacji Transgresja.
W przypadku zainteresowania organizacją tego typu aktywności w naturze dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną zapraszamy do kontaktu: agnieszka.majnusz@transgresja.org.pl lub bezpośrednio przez Fundację Leśne Projekty
Rozmowa z Agnieszką Majnusz – organizatorką kąpieli w Fundacji Transgresja oraz dla grupy kobiet „Sensorycznie Wrażliwe”: www.infokatowice.pl
Zdjęcia z przykładowych kąpieli leśnych można znaleźć na stronie Fundacji Transgresja:
Kąpiele leśne – czerwiec 2023